Find Prizes

2010

Monash Medical Student Outstanding Supervisor Award

Neil Watkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Monash Research Accelerator Award

Amanda Berry (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Monash Researcher Accelerator Program Recipient

Kate Hoy (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Monash University Vice Chancellor's Citation

Angela Carbone (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

National Endowment for the Humanities Fellowship

Paula Michaels (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

NHMRC Career Development Award

Natalie Borg (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

NHMRC PhD Scholarship

Annie McAuley (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

NHMRC Postgraduate Scholarship

Trisha Peel (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

Nominee, Emerald Best International Symposium Award

Audra Mockaitis (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Novartis Prize for selected abstracts from younger members

Darren Riddy (Recipient), Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Office of the Chief Executive Postdoctoral Fellowship

Sameer Greenall (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

One of the Best Papers - International Conference on Data Engineering

Aamir Cheema (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

Peter Boss Honours Prize for Outstanding Academic Achievement

Samone McCurdy (Recipient), 1 Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

PhD International Fee Relief Scholarship

Thach Tran (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

PhD Scholarship

Barbara Cardoso (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

Post-doctoral fellow prize

Sebastian Furness (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Postgraduate Research Consolation Winner

Eric Chow (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Principal Fellow, The University of Melbourne

Nathalie Nguyen (Recipient), 1 Aug 2010

Prize: National/international honour

PSA Young Pharmacist of the Year

Vivienne Mak (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

Publication Award

Thanh Pham (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Recipient - Australian Industry Certificate Award

Carlo Kopp (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Recipient - Doctoral Research Award 2010

Guido Tack (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Recipient - The PROSE AWARD, Hononary Mention for the book 'Mobile Intelligence'

Asad Khan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Runner Up, Maria Ioannis Baganha Award for the Best Dissertation in Europe

Alan Gamlen (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Semi Finalist in the LexisNexis Constitutional Law Moot

Gabrielle Golding (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Senior Medical Researcher Staff Prize

Maithili Sashindranath (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Senior Postdoctoral Fellowship, Faculty of Medicine

Ana Traven (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

SSHRC Doctoral Fellowship

Eugene Chan (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

Student Award

Rosanne Freak-Poli (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize for the Advancement of Architecture

Alysia Bennett (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Travel Grant

Rosanne Freak-Poli (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Summer Vacation Research Scholar

Steven Heaton (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

Supported Teacher Award

Joy Cayetano-Penman (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Fellowship

Angela Carbone (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The Emeritus Professor Edmond Chu award

Xin Du (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The first prize of Imagine Cup 2010 Australia round

Trung Le (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The Geoffrey Harris Memorial Award

Iain Clarke (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The mechanisms of hyperphosphorlated tau in Alzheimer disease, State Natural Science Award, The second prize in China

Shijie Liu (Recipient), Jian-Zhi Wang (Recipient), Hong-Lian Li (Recipient), Dan-Ling Wang (Recipient) & Zhou-Hua Zhang (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Three Minute Thesis Campus Award

Jacky Hewitt (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Top Student Speaker

Courtney McDonald (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Top Third Year PhD Student

Courtney McDonald (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Travel Scholarship

Emma Ridley (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

TS Reeve International Fellowship in Endocrine Surgery

James Lee (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

UniJobs Best Lecturer for 2010 at University of New South Wales

Leanne Weber (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)