Find Prizes

Student Seminar Prize

Marina Carpinelli (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Scholarship Travel Award

Aya Mousa (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Scholarship

Rosanne Freak-Poli (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize for the Advancement of Architecture

Alysia Bennett (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize

Anthea Skinner (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Presentation Award at FNW

Stacey Ellery (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Award

Rosanne Freak-Poli (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Student award

Rosanne Freak-Poli (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Stroke Society of Australasia Excellence in Stroke Award

Amanda Thrift (Recipient), 24 Aug 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Stipend

Tapio Simula (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Award

David Hugh Moore (Recipient), Peter Betts (Recipient) & Walter David Michael Hall (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Stephen Crook Memorial Prize

Alan Petersen (Recipient), Megan Munsie (Recipient), Claire Elizabeth Tanner (Recipient), Casimir MacGregor (Recipient) & Jane Elizabeth Mary Brophy (Recipient), 30 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Stephanie Watts Career Development Award Finalist

Katrina Mirabito Colafella (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

State Seed Fund Award - Schools First Foundation For Young Australia

David Zyngier (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

State Library of Victoria - Creative Fellowship

Adrian McNeil (Recipient), 1 Jul 2013

Prize: Competitive Fellowships

State Library of Victoria Creative Fellowship

Warren Taylor (Recipient) & Dominic Wolter Peter Hofstede (Recipient), 2015

Prize: Competitive Fellowships

Start-up Fund (2018-2020)

Tanveer Adyel (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

SSSI Educational Development Award

Jeffrey Walker (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

SSHRC Doctoral Fellowship

Eugene Chan (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

SRS 2018 Outstanding Early Investigator Award

Thomas Andrillon (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Sri Lanka Godage National Literary Award for Best Book

Chandani Lokuge (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

SRB-SRF Exchange Lecture

Jess Dunleavy (Recipient), Jan 2017

Prize: National/international honour

Spring-8 User Community Young Scientist Award

Kaye Morgan (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHPM Tutoring Award 2017

Dhanya Kumar (Recipient), May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHPM Excellence Award: Higher Degree by Thesis Excellence Award

Neil Glassford (Recipient), Aug 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Research and Research Degrees Committee Seeding Grant

Mong-Lin Yu (Recipient), Annette Irene Peart (Recipient) & Luke Steven Robinson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Research and Research Degrees Committee ECR Publication Award

Catherine Flynn (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Early Career Researcher (ECR) Publication Prize

Melissa Petrakis (Recipient), 1 Jan 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Mention International Competition

Billy Head (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Specialist Neurological Physiotherapist

Prue Morgan (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Commendation Award - Valuable contribution to the MBBS Program

Margaret Hay (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Sparrho Early Career Researcher Prize

Steven Heaton (Recipient), 9 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Southern Womens Action Network Bursary

Robyn Oxley (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

SoPS Education Innovation

Matthew Mundy (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Sociology of Sport Journal Outstanding Article of the Year

Ruth Jeanes (Recipient) & Jonathan David Magee (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Society of Biology Travel Grant

Rhys Grinter (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)