Find Prizes

The Cornish Family Prize for Art and Design Publishing 2017 - Finalist

Nicholas Mangan (Recipient) & Ziga Testen (Recipient), 3 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

The Burnet Prize

Nicholas Huntington (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

The Bridge Program Travel Bursary

Natalie Borg (Recipient), 1 Apr 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Brain Prize and IBRO-PERC stipend 2018

Jonathan Robinson (Recipient), 23 Apr 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Bioline Poster Award

Renate Schwab (Recipient), 5 Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

The Best Paper Award

Emdad Islam (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

The Best Paper Award

Emdad Islam (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Barry Inglis Medal

Philip Nakashima (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

The B & J Steinetz Memorial Travel Award

Sarah Marshall (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Synchrotron Thesis Medal 2011

Kaye Morgan (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Synchrotron Stephen Wilkins Medal

Wenchao Huang (Recipient), 4 Nov 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Society for Microbiology Millis-Colwell Postgraduate Award

Deanna Deveson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Scholarships Group (ASG) Travel Grant

Stella Laletas (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Scholarships Group (ASG) Travel Grant

Lefteris Patlamazoglou (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Scholarships Group (ASG) Travel Grant

Christine Grove (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Psychological Society Prize

Alex Fornito (Recipient), 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Postgraduate Award 2013 - 2015

Christine Grove (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Postgraduate Award

Stella Laletas (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

The Australian Mathematical Society Medal

Todd Oliynyk (Recipient), 2011

Prize: National/international honour

The Australian Bell Award - Best Produced Album

Paul Williamson (Recipient), Robert Burke (Recipient), Jordan Murray (Recipient) & Paul Grabowsky (Recipient), 23 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

The Archives & Manuscripts Emerging Writers Award

Greg Rolan (Recipient), Oct 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

The Anne McCoy Award

Adrienne Harvey (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

The AMREP Research Prize 2009

Susan Davis (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

The AMREP (Alfred Research and Medical Education Precinct) Research Prize

Jamie Cooper (Recipient), Oct 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

The American Society of Andrology Outstanding Trainee Investigator Award

Andrew Major (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

The American Epilepsy Peter Baldwin Award

Pablo Casillas-Espinosa (Recipient), 3 Dec 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Alfred Senior Medical Staff Nursing Research Award for Best Poster

Pauline Wong (Recipient), 19 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

The ACU Historical Children’s Book Collections Fellowship

Michelle Smith (Recipient), 18 Jun 2019

Prize: Competitive Fellowships

The AAI Young Investigator Award

Adam Shahine (Recipient), Nov 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

The 2017 Banyule Award for Works on Paper - Shortlisted

Marian Crawford (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Telstra Business Women's Awards

Rowan Brookes (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Team based teaching award

Angela Carbone (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Team Awards - VC Commendation for Team Teaching - Monash University

Peter Betts (Recipient), 10 Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching letter of recognition of outstanding unit evaluation

John McInerney (Recipient), 2 May 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Fellowship

Angela Carbone (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)