Find Prizes

2020

ARC Discovery Early Career Research Award (DECRA) 2020-2023

Julian Yates (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

Australian Research Council (ARC) DECRA Fellow

Qianbing Zhang (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

ECR Research Grant

Soon-Yeow Phang (Recipient), 2020

Prize: Other distinction

Monash Strategic Bridging Fellowship - 2020

Thach Tran (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

2019

2017 Arthur Nyulasy Prize

Calum Roberts (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Advancing Women's Research Success Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 ATEA Early Career Researcher Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 4 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 AUSTRALIAN DESIGN PRIZE

Mark Armstrong (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Australian Urban Design Awards: Leadership, advocacy and research – local and neighbourhood scale - Shortlisted

Maud Cassaignau (Recipient), Markus Jung (Recipient) & Matthew Xue (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Churchill Fellowship

Jennifer Schumann (Recipient), 2019

Prize: Competitive Fellowships

2019 Dean’s Award for Excellence in Research by an Early Career Researcher

Alysia Bennett (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Endeavour Research Leadership Award (Global Leadership)

Angel Tan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Geelong Acquisitive Print Awards - Residency

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Nicole Kalms (Recipient), Gene Bawden (Recipient), Jess Berry (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Vice-Chancellor's Citation for Outstanding Contribution to Student Learning

Gitanjali Bedi (Recipient), 27 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

2019 Victorian Tall Poppy Award

Heiko Dietrich (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Young Women To Watch In International Affairs

Alexandra Phelan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

3MT People's Choice Award

Luke Robinson (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)