Find Prizes

2018 Tasmanian Architecture Awards - Small Project Architecture Award

Ross Brewin (Recipient), Anna Gilby (Recipient), Andrew Power (Recipient), Nina Tory-Henderson (Recipient), Mel Kelly (Recipient) & Nicky Meeson (Recipient), 7 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 The Alice Prize: National Contemporary Art Award - Shortlisted

Michael Vale (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 The Joseph Reed Award for Urban Design

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Awards: Colorbond Award for Steel Architecture - Commendation: 'Unfolding House'

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Jane Caught (Recipient), Qianyi Lim (Recipient) & Nicholas Edward Georg Braun (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Awards - Commendation Educational Architecture

Callum Morton (Recipient), Julian Kosloff (Recipient) & Michael Wright (Recipient), 28 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Medal

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Premier's Design Award of the Year

Russell Kennedy (Recipient), Meghan Kelly (Recipient), Jefa Greenway (Recipient), Brian Martin (Recipient) & Elly Chatfield (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Winner: Horbury Hunt Award for Residential Architecture, Kerstin Thompson Architects

Kerstin Thompson (Recipient), Lynn Chew (Recipient), Kelley Mackay (Recipient), Jacqui Alexander (Recipient), Ben Pakulsky (Recipient) & Julian Patterson (Recipient), Aug 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Advancing Women's Research Success Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 ATEA Early Career Researcher Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 4 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 AUSTRALIAN DESIGN PRIZE

Mark Armstrong (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Australian Urban Design Awards: Leadership, advocacy and research – local and neighbourhood scale - Shortlisted

Maud Cassaignau (Recipient), Markus Jung (Recipient) & Matthew Xue (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Endeavour Research Leadership Award (Global Leadership)

Angel Tan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New)

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

2nd Place Poster Presentation

Matt Snelson (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Top Board Place - Philippines Professional Regulation Commission

Lara Tolentino (Recipient), 6 Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Year Mathematics Prize

Lindsay Kleeman (Recipient), 1979

Prize: Prize (including medals and awards)

3MT People's Choice Award

Luke Robinson (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

4th J-Eunethydis Prize

Janette Tong (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

5S management award

Naveen Vankadari (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

7th Annual Postgraduate Research Symposium

Edwin Tan (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

8TH AACTA AWARDS: 'Lost Gully Road' - Feature film nomination

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

8th Zeng Guo-Xi Lecture, Zhejiang University, China

Abdelmalek Bouazza (Recipient), 2014

Prize: National/international honour

A. E. Camilleri Banking Award awarded by the Central Bank of Malta.

Jean-Pierre Fenech (Recipient), 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

AAA/Deloitte/J. Michael Cook Fellowship

Alessandro Ghio (Recipient), 2017

Prize: National/international honour

AAAI Student Scholarship Award

Rafik Hadfi (Recipient), Jul 2014

Prize: Other distinction

AAANZ: Best University Art Museum Exhibition Catalogue Prize

Terri Bird (Recipient), Bianca Hester (Recipient) & Scott Mitchell (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

AAAPC North American Primary Care Research Group (NAPCRG) Prize

Grant Russell (Recipient), 1 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)