Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

2019 Geelong Acquisitive Print Awards - Residency

Crawford, Marian (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Armstrong, Mark (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Armstrong, Mark (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Armstrong, Mark (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Bertram, Nigel (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Brewin, Ross (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Brewin, Ross (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Moore, Timothy (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Vale, Michael (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Moore, Timothy (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Monash Graduate Supervisor of the year

Monif, Mastura (Recipient), 19 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Bertram, Nigel (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 NHMRC Fiona Stanley Synergy Grant Award

Wood, Erica (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 NHMRC Peter Doherty Investigator Grant Award (Emerging Leadership)

Chow, Eric (Recipient), 11 Mar 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Kalms, Nicole (Recipient), Bawden, Gene (Recipient), Berry, Jess (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Thomas C Chalmers Award

Wang, Rui (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 University Doctoral Research Medal

Wang, Rui (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Chow, Eric (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Vice-Chancellor's Citation for Outstanding Contribution to Student Learning

Bedi, Gitanjali (Recipient), 27 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Bertram, Nigel (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

2019 Victorian Tall Poppy Award

Dietrich, Heiko (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Young Water Professional of the Year

Satur, Paul (Recipient), 7 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Whitley Award for Contributions made to Early Zoology

Russell, Lynette (Recipient) & Penny Olsen (Recipient), 2 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Young Women To Watch In International Affairs

Phelan, Alexandra (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2020 Alastair Swayn Foundation Strategic Grant

Moore, Timothy (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 1 Jun 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2020 HESTA Australian Nursing & Midwifery Awards (Nominee)

Cayetano-Penman, Joy (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)