Find Prizes

Search concepts
Selected filters

2019 Experimental Print Prize - 'Diffraction' - Shortlisted

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Geelong Acquisitive Print Awards - Residency

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 NHMRC Peter Doherty Investigator Grant Award (Emerging Leadership)

Eric Chow (Recipient), 11 Mar 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Nicole Kalms (Recipient), Gene Bawden (Recipient), Jess Berry (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Thomas C Chalmers Award

Rui Wang (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 University Doctoral Research Medal

Rui Wang (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Vice-Chancellor's Citation for Outstanding Contribution to Student Learning

Gitanjali Bedi (Recipient), 27 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 VicHealth Awards Research into Action Category

Steven Roberts (Recipient), Brittany Ralph (Recipient), Karla Elliott (Recipient), Brady Robards (Recipient), Michael Savic (Recipient), Jo Lindsay (Recipient), Kerry O'Brien (Recipient) & Dan Lubman (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

2019 Victorian Tall Poppy Award

Heiko Dietrich (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Young Water Professional of the Year

Paul Satur (Recipient), 7 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Whitley Award for Contributions made to Early Zoology

Lynette Russell (Recipient) & Penny Olsen (Recipient), 2 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Young Women To Watch In International Affairs

Alexandra Phelan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Place Poster Presentation

Matt Snelson (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Top Board Place - Philippines Professional Regulation Commission

Lara Tolentino (Recipient), 6 Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2nd Year Mathematics Prize

Lindsay Kleeman (Recipient), 1979

Prize: Prize (including medals and awards)

3MT

Stacey Ellery (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)