Find Prizes

2020

$60,000 AUD. 01/2020. Phillipou A, Rossell S, Gurvich C, Castle D, Eikelis N, Rocks T, Ruusunen A, West M, Dean B, Abel L, Malcolm A. Swinburne Neuroimaging Institute Early Career Research Grant Scheme. ‘Investing that Cause & maintenance of Anorexia Nevosa (the I-CAN study)’.

Andrea Phillipou (Recipient), Susan Rossell (Recipient), Caroline Gurvich (Recipient), David Jonathan Castle (Recipient), Nina Eikelis (Recipient), T Rocks (Recipient), A Ruusunen (Recipient), M West (Recipient), Brian Dean (Recipient), Larry Allen Abel (Recipient) & A Malcolm (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Anders Young Investigator Award

Rhys Grinter (Recipient), 13 Feb 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

ARC Discovery Early Career Research Award (DECRA) 2020-2023

Julian Yates (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

Australian Research Council (ARC) DECRA Fellow

Qianbing Zhang (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

Best Student Paper Award

Yuan-Fang Li (Recipient), Jan 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Companion of the Order of Australia (AC)

Margaret Gardner (Recipient), 26 Jan 2020

Prize: National/international honour

ECR Research Grant

Soon-Yeow Phang (Recipient), 2020

Prize: Other distinction

Editor's Choice Article for March 2020 Issue of Aesthetic Surgery Journal

Gemma Sharp (Recipient), Pascale Maynard (Recipient), Christine Hamori (Recipient), Jayson Oates (Recipient), David Sarwer (Recipient) & Jayashri Kulkarni (Recipient), 14 Feb 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

IPVC 2020 Conference Travel Award

Eric Chow (Recipient), 2 Jan 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

John Haddad Young Investigator Award

Alberto Rosello Diez (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Monash Strategic Bridging Fellowship - 2020

Thach Tran (Recipient), 2020

Prize: Competitive Fellowships

Principal Fellow Higher Education Academy

Basia Diug (Recipient), Jan 2020

Prize: Competitive Fellowships

Special Mention of Excellence, European Academy of Religion, Alberigo Award

Aydogan Kars (Recipient), 10 Jan 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019

2017 Arthur Nyulasy Prize

Calum Roberts (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Advancing Women's Research Success Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 ATEA Early Career Researcher Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 4 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 AUSTRALIAN DESIGN PRIZE

Mark Armstrong (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Australian Research Council Laureate Fellowship

Lynette Russell (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Competitive Fellowships

2019 Australian Urban Design Awards: Leadership, advocacy and research – local and neighbourhood scale - Shortlisted

Maud Cassaignau (Recipient), Markus Jung (Recipient) & Matthew Xue (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Churchill Fellowship

Jennifer Schumann (Recipient), 2019

Prize: Competitive Fellowships

2019 Dean’s Award for Excellence in Research by an Early Career Researcher

Alysia Bennett (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Endeavour Research Leadership Award (Global Leadership)

Angel Tan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Experimental Print Prize - 'Diffraction' - Shortlisted

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Geelong Acquisitive Print Awards - Residency

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Nicole Kalms (Recipient), Gene Bawden (Recipient), Jess Berry (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Vice-Chancellor's Citation for Outstanding Contribution to Student Learning

Gitanjali Bedi (Recipient), 27 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour