Find Prizes

Society for Reproductive Biology Fellowship

Gail Petuna Risbridger (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Society of Biology Travel Grant

Rhys William Grinter (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

SoPS Education Innovation

Matthew Mundy (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Sparrho Early Career Researcher Prize

Steven Matthew Heaton (Recipient), 9 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Commendation Award - Valuable contribution to the MBBS Program

Margaret Hay (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Specialist Neurological Physiotherapist

Prue Elizabeth Morgan (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Early Career Researcher (ECR) Publication Prize

Melissa Petrakis (Recipient), 1 Jan 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Research and Research Degrees Committee ECR Publication Award

Catherine Anne Flynn (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHC Research and Research Degrees Committee Seeding Grant

Mong-Lin Yu (Recipient), Annette Irene Peart (Recipient) & Luke Steven Robinson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

SPHPM Tutoring Award 2017

Dhanya Kumar (Recipient), May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Spring-8 User Community Young Scientist Award

Kaye Susannah Morgan (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

SRS 2018 Outstanding Early Investigator Award

Thomas Andrillon (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

SSHRC Doctoral Fellowship

Eugene Yue-Hin Chan (Recipient), 2010

Prize: Competitive Fellowships

SSSI Educational Development Award

Jeffrey Walker (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Start-up Fund (2018-2020)

Tanveer Adyel (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

State Library of Victoria Creative Fellowship

Warren Taylor (Recipient) & Dominic Wolter Peter Hofstede (Recipient), 2015

Prize: Competitive Fellowships

State Library of Victoria - Creative Fellowship

Adrian Stanislaus McNeil (Recipient), 1 Jul 2013

Prize: Competitive Fellowships

State Seed Fund Award - Schools First Foundation For Young Australia

David Zyngier (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Award

David Hugh Moore (Recipient), Peter Graham Betts (Recipient) & Walter David Michael Hall (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Medal

David Moore (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Stipend

Tapio Petteri Simula (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Stroke Society of Australasia Excellence in Stroke Award

Amanda Gay Thrift (Recipient), 24 Aug 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize

Anthea Skinner (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize for the Advancement of Architecture

Alysia Kaye Bennett (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Scholarship Travel Award

Aya Mousa (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Seminar Prize

Marina Rose Carpinelli (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Travel Award

Adrian Nicholas Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Travel Award

Adrian Nicholas Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Study Away Travel Grant

Gulzar Malik (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Superstars of Stem

Rebekah May Henry (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Superstars of STEM

Rebekah May Henry (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Supervisor of the Year

Eric Francis Morand (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Supplementary Post Graduate Research Scholarship Award - CSIRO

Charles Galea (Recipient), 1998

Prize: Prize (including medals and awards)

Supported Researcher Award

Mary Joy Cayetano-Penman (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Supported Teacher Award

Mary Joy Cayetano-Penman (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Swinburne University's Vice Chancellor's Sustainability Award

Julia Lamborn (Recipient), Arul Arulrajah (Recipient) & Monzur Imteaz (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Swinburne University's Vice Chancellors Teaching Award

Julia Lamborn (Recipient) & Graham Jenkins (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Sydney Medical School Surgery Research Scholarship

James Cheng Yen Lee (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)