Find Prizes

Humanities Travelling Fellowship

Agnieszka Sobocinska (Recipient), 2014

Prize: Competitive Fellowships

Dean's Award for Excellence in Education (Innovation in Teaching)

Margaret Hay (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Best paper in the Consumer Culture Theory (CCT) track at ANZMAC

Angela Cruz (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Stillwell Award

David Hugh Moore (Recipient), Peter Betts (Recipient) & Walter David Michael Hall (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Research grant received from the Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences Learning & Teaching Research Grant Scheme, Monash University

Ted Brown (Recipient), Helen Bourke-Taylor (Recipient), Stephen Isbel (Recipient) & Louise Gustaffson (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Fellow of the Higher Education Academy

Faith Gordon (Recipient), 1 Jul 2017

Prize: Election to learned society

Melbourne Research Scholarship

Xin Du (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

MNHS Dean’s Exceptional Performance Bonus

Margaret Hay (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 Victorian Architecture Awards: Small Project Architecture - Shortlisted

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

ASCEPT Life Member

Roger Summers (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

IEEE Australia Council student paper award

Faezeh Marzbanrad (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Postgraduate Publication Prize

Alexandra Phelan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Clarivate Analytics Highly Cited

Christopher Porter (Recipient), 2016

Prize: National/international honour

Advancing Diversity Grant, School of Biological Sciences $10,000 AUD

Brendan Houston (Recipient), 21 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Green Talents Research Fellowship

Shirin Malek Pour (Recipient), 2018

Prize: Competitive Fellowships

MJA, MDA National Prize for Excellence in Medical Research

Biswadev Mitra (Recipient), Michael Dooley (Recipient), Erica Tong (Recipient), Pieter De Villiers Smit (Recipient), Gary Yip (Recipient), Harry Gibbs (Recipient), Cristina Ghijben (Recipient), Michael Dooley (Recipient), Kirsten Galbraith (Recipient) & Harvey Newnham (Recipient), 28 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

European Sleep Research Society Short Term Travel Fellowship

Michelle Magee (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Margaret Haughey Master’s Award

Kristin Reimer (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Architecture Award for Sustainable Architecture

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Postgraduate Award

Gulzar Malik (Recipient), 12 Dec 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Companion of the Order of Australia (AC)

San Hoa Thang (Recipient), 11 Jun 2018

Prize: National/international honour

2013 Australian Institute of Landscape Architects - Design Award

Nigel Bertram (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Poster Prize

Stacey Ellery (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Academy Better Teaching, Better Learning Small Grants Scheme (Round 2), Monash University

Mong-Lin Yu (Recipient), Ted Brown (Recipient), Alana Hewitt (Recipient), Robert Cousland Cousland (Recipient) & Carissa Lyons (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

Vice-Chancellor's Commendation for Master Thesis Excellence (2009)

Katrina Tour (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Ranji and Amara Wikramanayake Diabetes Award 2016

Sophia Zoungas (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Young Achievers Award

Zoe Hielscher (Recipient), 2015

Prize: National/international honour

John Bertrand Leadership Series.

Stacey Ellery (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Ernst-Otto Czempiel Award

Birgit Braeuchler (Recipient), 22 Jun 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Harold Mitchell ECR travel fellowship

Sarah Lockie (Recipient), 2 Aug 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

University Postgraduate Award (UPA)

Ruth Fielding (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

SIAM Outstanding Paper Prize

Theodore Vo (Recipient), Richard Bertram (Recipient) & Martin Wechselberger (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Postgraduate Award, $94,762

Jess Dunleavy (Recipient), Mar 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

AW Campbell Young Scientist Award

Alex Fornito (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Transport Policy Paper - World Conference on Transport Research

Graham Currie (Recipient), 15 Jun 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Paper selected for the Best of Immunology & Cell Biology (ICB)/ Clinical and Translational Immunology (CTI) Workshop at the 2019 Australian & New Zealand Society for Immunology (ASI) Annual Scientific Meeting

Fabien Vincent (Recipient), James Harris (Recipient), Eric Morand (Recipient), Joanne Sahhar (Recipient), Gene Ngian (Recipient), Rangi Kandane-Rathnayake (Recipient), Tali Lang (Recipient), Emily Lin (Recipient) & Rachel Mende (Recipient), 11 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching letter of recognition of outstanding unit evaluation

John McInerney (Recipient), 2 May 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

USERN Prize, Biological Sciences

Alex Fornito (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Aspen Institute Award 'Ideas Worth Teaching'

Alessandro Ghio (Recipient) & Nicholas McGuigan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Endeavour Research Fellowship

Chenxia Shi (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

MNHS Dean’s Exceptional Performance Bonus

Margaret Hay (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Winner, Winnovation Award 2019 (Social Impact category)

Janet Sluggett (Recipient), 3 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)