Find Prizes

2018 Doug Moran National Portrait Prize - Semi-finalist

Michael Vale (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Good Design Award Winner: Social Impact

Brian Martin (Recipient), Russell Kennedy (Recipient), Meghan Kelly (Recipient) & Jefa Greenaway (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Griffith University Discovery Award - Highly Commended

Eric Chow (Recipient), 8 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Henry Bastow Award for Educational Architecture

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Hutchins Australian Contemporary Art Prize - Winner

Michael Vale (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Melbourne Prize

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2018 Monash Business School Commendation for Teaching Excellence

Aldonio Fernandes Ferreira (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Monash Business School Seed Funding Scheme

Soon-Yeow Phang (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

2018 Monash School of Medicine Excellence in Teaching Prize

Arunaz Kumar (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 National Architecture Awards: National Award for Urban Design

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 National Architecture Awards: The Daryl Jackson Award for Educational Architecture

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 National Works on Paper - Finalist

Brian Martin (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2018 National Works on Paper - Finalist

Terri Bird (Recipient), Bianca Hester (Recipient) & Scott Mitchell (Recipient), 21 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Premier's Design Awards: Best in Category - Design Strategy

Russell Kennedy (Recipient), Meghan Kelly (Recipient), Jefa Greenway (Recipient), Brian Martin (Recipient) & Elly Chatfield (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Tasmanian Architecture Awards - Small Project Architecture Award

Ross Brewin (Recipient), Anna Gilby (Recipient), Andrew Power (Recipient), Nina Tory-Henderson (Recipient), Mel Kelly (Recipient) & Nicky Meeson (Recipient), 7 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 The Alice Prize: National Contemporary Art Award - Shortlisted

Michael Vale (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 The Joseph Reed Award for Urban Design

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Awards: Colorbond Award for Steel Architecture - Commendation: 'Unfolding House'

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Jane Caught (Recipient), Qianyi Lim (Recipient) & Nicholas Edward Georg Braun (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Awards - Commendation Educational Architecture

Callum Morton (Recipient), Julian Kosloff (Recipient) & Michael Wright (Recipient), 28 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Architecture Medal

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Victorian Premier's Design Award of the Year

Russell Kennedy (Recipient), Meghan Kelly (Recipient), Jefa Greenway (Recipient), Brian Martin (Recipient) & Elly Chatfield (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 Winner: Horbury Hunt Award for Residential Architecture, Kerstin Thompson Architects

Kerstin Thompson (Recipient), Lynn Chew (Recipient), Kelley Mackay (Recipient), Jacqui Alexander (Recipient), Ben Pakulsky (Recipient) & Julian Patterson (Recipient), Aug 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2018 WORLD ARCHITECTURE FESTIVAL: New and Old Buildings - The Stables - Shortlisted

Kerstin Thompson (Recipient), Scott Diener (Recipient) & Ben Pakulsky (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Advancing Women's Research Success Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 ATEA Early Career Researcher Grant

Minh Hue Nguyen (Recipient), 4 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 AUSTRALIAN DESIGN PRIZE

Mark Armstrong (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Australian Urban Design Awards: Leadership, advocacy and research – local and neighbourhood scale - Shortlisted

Maud Cassaignau (Recipient), Markus Jung (Recipient) & Matthew Xue (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Endeavour Research Leadership Award (Global Leadership)

Angel Tan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Nicole Kalms (Recipient), Gene Bawden (Recipient), Jess Berry (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour