Find Prizes

Search concepts
Selected filters

2019 Whitley Award for Contributions made to Early Zoology

Lynette Russell (Recipient) & Penny Olsen (Recipient), 2 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Young Water Professional of the Year

Paul Satur (Recipient), 7 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Tall Poppy Award

Heiko Dietrich (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Victorian Architecture Award - Heritage - Monash Caulfield, Buildings D, E and G - Shortlisted

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

2019 VicHealth Awards Research into Action Category

Steven Roberts (Recipient), Brittany Ralph (Recipient), Karla Elliott (Recipient), Brady Robards (Recipient), Michael Savic (Recipient), Jo Lindsay (Recipient), Kerry O'Brien (Recipient) & Dan Lubman (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Vice-Chancellor's Citation for Outstanding Contribution to Student Learning

Gitanjali Bedi (Recipient), 27 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 UNSW Alumni Awards - Young Alumni

Eric Chow (Recipient), 28 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 University Doctoral Research Medal

Rui Wang (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Thomas C Chalmers Award

Rui Wang (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Premier's Design Awards - Service Design: SHEcity - Finalist

Nicole Kalms (Recipient), Gene Bawden (Recipient), Jess Berry (Recipient), Pamela Salen (Recipient), Hannah Korsmeyer (Recipient), Allison Edwards (Recipient) & Zoe Condliffe (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 NHMRC Peter Doherty Investigator Grant Award (Emerging Leadership)

Eric Chow (Recipient), 11 Mar 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 National Architecture Awards: National Commendation for Residential Architecture – Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Kevin Borland Award for Small Project Architecture - Commendation

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Jane Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 INSÓLITO: INTERNATIONAL HORROR & FANTASY FILM FESTIVAL - Fantasy With No Rules - Winner

Michael Vale (Recipient) & Donna McRae (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Inde Awards - Shortlist: dot.Comme

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Nick Braun (Recipient), Jane Caught Caught (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 30 Apr 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: Sustainability - Commendation

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Houses Award: New House over 200m2 - Shortlisted

Ross Brewin (Recipient), David Barr (Recipient) & Tom Smith (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture - Houses (New) - North Melbourne House

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient) & Lucinda McLean (Recipient), 28 Jun 2019

Prize: National/international honour

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - WINNER: Aria Smart Bench

Mark Armstrong (Recipient), Danny Cheung (Recipient), Francis McArdle (Recipient), Dorte Bell (Recipient) & Ian Johnson (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cadence Suction Irrigator

Mark Armstrong (Recipient), Amy Leedham (Recipient), Josh McCarthy (Recipient) & Mark Spaile (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER DESIGN STRATEGY: Blundsone Design Integration

Mark Armstrong (Recipient), Craig Mounsey (Recipient), Mark Stewart (Recipient) & Louise Thomas (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Geelong Acquisitive Print Awards - Residency

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Experimental Print Prize - 'Diffraction' - Shortlisted

Marian Crawford (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Endeavour Research Leadership Award (Global Leadership)

Angel Tan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Dean’s Award for Excellence in Research by an Early Career Researcher

Alysia Bennett (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

2019 Churchill Fellowship

Jennifer Schumann (Recipient), 2019

Prize: Competitive Fellowships

2019 Australian Urban Design Awards: Leadership, advocacy and research – local and neighbourhood scale - Shortlisted

Maud Cassaignau (Recipient), Markus Jung (Recipient) & Matthew Xue (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2019 Australian Research Council Laureate Fellowship

Lynette Russell (Recipient), 10 Oct 2019

Prize: Competitive Fellowships

2019 AUSTRALIAN DESIGN PRIZE

Mark Armstrong (Recipient), 11 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)