Prizes

President of Applied Linguistics Association of Australia

Farzad Sharifian (Recipient), 2014

Prize: National/international honour

President's Award for Best Emerging Researcher in Geography

Alan Gamlen (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Prime Minister's Asia Endeavour Award

John Garzoli (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Prime Ministers Asia Endeavour Award

John Garzoli (Recipient), 2011

Prize: Competitive Fellowships

Principal Fellow, The University of Melbourne

Nathalie Nguyen (Recipient), 1 Aug 2010

Prize: National/international honour

Principal’s Prize for Excellence in Teaching, McGill University

Daniel Heller (Recipient), 3 Oct 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Promising Researcher Fellowship Award

Mark Davis (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Prue Torney Fellows Prize

Jemma Purdey (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Publications Award

Kate Cregan (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

QUT Outstanding Doctoral Thesis Award

Jonathan Robinson (Recipient), 23 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

R. Marika Chair of Australian Studies

Susan Kossew (Recipient), 2013

Prize: Competitive Fellowships

Ratu Berlian Sangun Anggun (Beautiful Queen Jewel)

Margaret Kartomi (Recipient), 2011

Prize: National/international honour

Research Fellow in Law, University of Durham

Asher Flynn (Recipient), 2018

Prize: Competitive Fellowships

Research Fellow in Law, University of Manchester

Asher Flynn (Recipient), 2013

Prize: Competitive Fellowships

Research Fellow in Law, University of Warwick

Asher Flynn (Recipient), 2015

Prize: Competitive Fellowships

Research Fellowship

Michael Selgelid (Recipient), 2007

Prize: Competitive Fellowships

Research Fellowship (Brocher Foundation, Geneva)

Michael Selgelid (Recipient), 2009

Prize: Competitive Fellowships

Rob Jordan Prize

Maryrose Casey (Recipient), 25 Jun 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Rob Jordan Prize.

Maryrose Casey (Recipient), 25 Jun 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Runner Up, Maria Ioannis Baganha Award for the Best Dissertation in Europe

Alan Gamlen (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Second Prize of 1985 Excellent Report of Sichuan

Hui Xu (Recipient), 1986

Prize: Prize (including medals and awards)

Serendib Business Community Award

Chandani Lokuge (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

SHARP DeLong Book Prize

Simone Murray (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Shortlisted, General History, New South Wales Premier’s Award in History

Paula Michaels (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Shortlisted, Queensland Literary Awards

Agnieszka Sobocinska (Recipient), 2015

Prize: National/international honour

Short Story Prize

Hui Xu (Recipient), 1981

Prize: Prize (including medals and awards)

Southern Womens Action Network Bursary

Robyn Oxley (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Mention International Competition

Billy Head (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Mention of Excellence, European Academy of Religion, Alberigo Award

Aydogan Kars (Recipient), 10 Jan 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Sri Lanka Godage National Literary Award for Best Book

Chandani Lokuge (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

State Library of Victoria - Creative Fellowship

Adrian McNeil (Recipient), 1 Jul 2013

Prize: Competitive Fellowships

Stephen Crook Memorial Prize

Alan Petersen (Recipient), Megan Munsie (Recipient), Claire Elizabeth Tanner (Recipient), Casimir MacGregor (Recipient) & Jane Elizabeth Mary Brophy (Recipient), 30 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Prize

Anthea Skinner (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Sustainability Leaders Fellowship

Svenja Keele (Recipient), 2013

Prize: Competitive Fellowships

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award - Geography

Svenja Keele (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

The ACU Historical Children’s Book Collections Fellowship

Michelle Smith (Recipient), 18 Jun 2019

Prize: Competitive Fellowships

The Australian Bell Award - Best Produced Album

Paul Williamson (Recipient), Robert Burke (Recipient), Jordan Murray (Recipient) & Paul Grabowsky (Recipient), 23 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

The Brain Prize and IBRO-PERC stipend 2018

Jonathan Robinson (Recipient), 23 Apr 2018

Prize: Prize (including medals and awards)