Prizes

ARC QEII Research Fellowship 1999-2005

Jennifer Hocking (Recipient), 1999

Prize: Competitive Fellowships

ARIA Award Finalist

Adrian McNeil (Recipient), Aug 2014

Prize: Other distinction

Artist in Residence (DFAT)

John Garzoli (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Arts Education Fellowship Awards

Naomi Pfitzner (Recipient), 2019

Prize: Competitive Fellowships

Arts Faculty Award for Teaching Excellence

Nadine Normand-Marconnet (Recipient), 7 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Faculty Award for Teaching Excellence, Monash University

Alistair Thomson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Faculty Citation for Outstanding Contributions to Student Learning

Wendy Stubbs (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Arts Faculty Emerging Research Excellence Fellow

Louisa Willoughby (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Art’s Faculty Award for Excellence in Higher Degree Supervision

Alison Ross (Recipient), 4 Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

ASAA Presidents Prize for Best Thesis in an Area of Asian Studies

Beatrice Trefalt (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Associate (ARAM)

Kenji Fujimura (Recipient), May 2015

Prize: National/international honour

AUSIT National Award for Excellence in Translating

Marc Orlando (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Australia-Germany Joint Research Co-operation Scheme (UA-DAAD)

Jonathan Robinson (Recipient) & Patrick Johnston (Recipient), 1 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Academy of Humanities Travelling Fellowship

Rick Qi (Recipient), May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Australian Archaeological Association conference 2011 – best presentation

Ben Gunn (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Archaeological Association conference 2016 – best presentation

Ben Gunn (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Archaeology – best published paper 2013

Ben Gunn (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Arts in Asia Awards

Mridula Nath Chakraborty (Recipient), 2013

Prize: National/international honour

Australian Association of Consulting Archaeologists – best presentation

Ben Gunn (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Awards for University Teaching – Citation for Outstanding Contribution of Student Learning

Jonathan McIntosh (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Centenary Medal

Margaret Kartomi (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Political Studies Association's PhD Thesis Prize 2019

Melissa Johnston (Recipient), 27 Sep 2019

Prize: National/international honour

Australian Postgraduate Award

Alan Gamlen (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Research Council Postdoctoral Fellow

Liam Brady (Recipient), 2009

Prize: Competitive Fellowships

Australian Research Field Leader in French Studies

Chris Watkin (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Australian Research Training Award

Alan Gamlen (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Research Impact (Economic and Social)

James Roffee (Recipient), Nov 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Award for Teaching Excellence

James Roffee (Recipient), Nov 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Barbara Wengeler Prize 2012

Jennifer Windt (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Bell Award - Best Avant garde record

Robert Burke (Recipient), Paul Grabowsky (Recipient), Paul Williamson (Recipient) & Jordan Robert Murray (Recipient), 15 Mar 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Business History Paper: Academy of Management Proceedings

Thomas Heenan (Recipient) & Christopher Nyland (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Instructional/Training Video or Website

Billy Head (Recipient) & Philippa Campey (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Poster Award at ARTIS@UCL 2015

Chuan Yu (Recipient), Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Tertiary Documentary

Billy Head (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Bicentennial Fellowship

Therese Davis (Recipient), Mar 2006

Prize: Competitive Fellowships

Brill Fellowship

Susie Protschky (Recipient), Oct 2018

Prize: Competitive Fellowships

Bundanon Artist in Residence

Elizabeth Sellars (Recipient), 10 Dec 2018

Prize: Other distinction

Canadian Jewish Literary Award for Scholarship

Daniel Heller (Recipient), 14 Oct 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Capstone Editing Carer's Travel Grant for Academic Women

Asher Flynn (Recipient), Aug 2018

Prize: Prize (including medals and awards)