Prizes

2000 Good Design Award: Sydney Olympic Torch

Mark Armstrong (Recipient), Robert Jurgens (Recipient) & Ian Cameron (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2003 Faerbi-Areal, Schlieren CH

Markus Jung (Recipient), Marcel Meili (Recipient), Markus Peter (Recipient) & Andre Schmid (Recipient), 15 Sep 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2005 Federation of Swiss Architects (FAS) Genève 2020 Competition

Markus Jung (Recipient), Maud Cassaignau (Recipient) & Sylvain Hartenberg (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

2008 AA Prize for Unbuilt Work - Special Mention

Ross Brewin (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

2010 Australian International Design Award - Medical and Scientific: Cochlear Nucleus 5 System

Mark Armstrong (Recipient), Henri Spaile (Recipient), Giovanni Baez (Recipient) & Bazil Tung (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2010 Red Dot Design Award - Product Design 2010: Resmed S9 Series

Mark Armstrong (Recipient), Henri Spaile (Recipient) & Bazil Tung (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2011 Airline Strategy Award - Global Award for Innovation in Airline Technology: Next Generation Check-in System

Mark Armstrong (Recipient), Henri Spaile (Recipient), Ken Lam (Recipient), Robert Clifton (Recipient) & Marc Newson (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

2011 Australian International Design Awards - Medical and Scientific, Best in Category: ResMed S9 Series

Mark Armstrong (Recipient), Henri Spaile (Recipient) & Bazil Tung (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

2011 Harold Desbrowe-Annear Award Residential Architecture

Nigel Bertram (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2011 IDEA - Institutional - Highly Commended

Nigel Bertram (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 ACT Architecture Awards: Award for Residential Architecture

Nigel Bertram (Recipient), Marika Neustupny (Recipient), Lucinda McLean (Recipient), Catherine Townsend (Recipient), Laura Harper (Recipient) & Ralf Rehak (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 Ars Electronica Archive - Prix: Honorary Mention

Peta Clancy (Recipient) & Helen Pynor (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 Award for Residential Architecture - Houses

Nigel Bertram (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 Bowness Photography Prize - Shortlisted

Daniel von Sturmer (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

2012 Houses Awards - New House over 200m2

Kerstin Thompson (Recipient), Lynn Chew (Recipient), Laurence Dragomir (Recipient), Julian Patterson (Recipient), Sophie Herel (Recipient), Michael Artemenko (Recipient), Gemma Hohnen (Recipient) & Jacqui Alexander (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 National Architecture Awards - Residential Architecture - Houses - National Commendation

Kerstin Thompson (Recipient), Lynn Chew (Recipient), LAURANCE DRAGAMIR (Recipient), Julian Patterson (Recipient), Sophie Herel (Recipient), Michael Artemenko (Recipient), Gemma Hohnen (Recipient) & Jacqui Alexander (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 Planning Excellence - Victoria Awards: Best Planning Ideas Small Project - Commendation

Nigel Bertram (Recipient), Lucinda McLean (Recipient), Marika Neustupny (Recipient), Kirsten Bauer (Recipient) & Erwin Taal (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 Victorian Architecture Awards - Residential - Multiple - Commendation

Nigel Bertram (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2012 Victorian Architecture Awards - Steel, Colorbond Award - Commendation

Nigel Bertram (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 Australian Institute of Landscape Architects - Design Award

Nigel Bertram (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 BDAV 10-Star Challenge: Multi-Residential Projects - Commendation

John Armsby (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 e MAGINE COMPETITION FINALIST: ''Diagrid Pendent Lights (Version 1)'

Rowan Page (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2013 - IPWEAvic Awards for Excellence: Capital Projects Under $1M

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 20 Mar 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 National Awards for Local Government: Innovative Infrastructure Development

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 National Awards for Local Government: National Award for Excellence (Small Council, under 15,000 rateable properties)

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 Think Brick Awards: Urban Design and Landscape Award - High Commendation

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 Victorian Architecture Awards: Small Project Architecture - Shortlisted

Hiroshi Nakao (Recipient), Nigel Bertram (Recipient), Jennie Lang (Recipient), Claire Scorpo (Recipient), Claire Audley (Recipient), Tamara Bird (Recipient), Ashleigh Briggs (Recipient), Lyndall Cleary (Recipient), Liam Eastop (Recipient), Jesse Gould (Recipient), Linda Huynh (Recipient), Brenna Kinnaird (Recipient), Virginia Mannering (Recipient), Daniel McKenna (Recipient), Emma Parkinson (Recipient), Robert Randell (Recipient), Kirby Rees (Recipient), Christopher Rigney (Recipient), Amy Shaw (Recipient), Julie Sloane (Recipient), Lauren Trainor (Recipient), Daniel Wallis (Recipient), Kathryn Walter (Recipient) & Hanah Wexler (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2013 Victorian Premier's Design Awards - Finalist

Nigel Bertram (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 Bates Smart Architecture in the Media National Award

Nigel Bertram (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 Design Institute of Australia Hall of Fame

Mark Armstrong (Recipient), 16 May 2014

Prize: National/international honour

2014 GOOD DESIGN AWARD - GOLD WINNER - MEDICAL AND SCIENTIFIC: Cochlear Nucleus 6 System

Mark Armstrong (Recipient), Ken Lam (Recipient) & Justin Wagemakers (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 Melbourne Design Awards - Gold Winner

Nigel Bertram (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 Victorian Architecture Awards - Urban Design Award

Nigel Bertram (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 VIVID LIGHTING AWARD WINNER: 'Diagrid Pendent Lights (Version 2)'

Rowan Page (Recipient), Ilya Fridman (Recipient) & Marinos Drake (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2014 Western Australian Institute of Architects - Residential - New - Commendation

Ross Brewin (Recipient) & David Barr (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Architecture Award for Small Project Architecture

Matthew Bird (Recipient) & Mark Richardson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2015 Australian Interior Design Awards - Best of State: 'Dust'

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Jane Caught (Recipient), Nicholas Braun (Recipient) & Qianyi Lim (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

File

2015 Australian Interior Design Awards - Emerging Interior Design Practice: 'Dust'

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Qianyi Lim (Recipient), Nicholas Braun (Recipient) & Jane Caught (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Australian Interior Design Awards - Premier Award for Australian Interior Design: 'Dust'

Timothy Moore (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Qianyi Lim (Recipient), Nicholas Braun (Recipient) & Jane Caught (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Australian Interior Design Awards - Retail Design: 'Dust'

Timothy Moore (Recipient), Nicholas Braun (Recipient), Amelia Borg (Recipient), Qianyi Lim (Recipient) & Jane Caught (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 BDAV Building Design Awards: Best Design of a Special Project Award

John Armsby (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 BDAV Building Design Awards: Heritage Conservation Project – Non-Residential Award

John Armsby (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Certificate of Research Excellence (CORE) Award

Kate Tregloan (Recipient) & Elizabeth Callaway (Recipient), 9 Sep 2015

Prize: National/international honour

File

2015 Melbourne Design Awards Gold Winner

Callum Morton (Recipient) & Charlotte Day (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 National Association Building Designers: Best Special Project Design Award

John Armsby (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Siganto Foundation Artists’ Books Creative Fellowship

Marian Crawford (Recipient), 8 Dec 2015

Prize: Competitive Fellowships

File